2019

Asia Pacific & Otago

Championships

Results

Overall Winners

Overall Ms. Asia Pacific Shape 

Haylee Budd

Overall Ms. Asia Pacific Physique 

Tracey Routhan

Overall Mr. Asia Pacific Athletic 

Manuel Ropata

Overall Ms. Asia Pacific Figure 

Delaine Tabb

Overall Mr. Asia Pacific Physique 

Dan Pryde

Overall Mr. Asia Pacific Body-Board Shorts 

Lenny Smith

Overall Ms. Otago Shape

Haylee Budd

Overall Mr. Otago Athletic 

Manuel Ropata

Overall Ms. Otago Figure 

Delaine Tabb

Overall Mr. Otago Physique

Dan Pryde

Ms. Otago Physique 

Tracey Routhan

Mr. Otago Body-Board Shorts

Lenny Smith

Full Show Results

Mixed Pairs

1. Delaine & Mike Tabb

2. Nora & Patrick Bishop

Shape 30+

1. Natalie Parry

2. Georgina Guthrie

3. Nicola Cooper

 

Novice Shape

1. Haylee Budd

2. Ashleigh Gallagher

3. Phillipa Seymour

4. Anja Waugh

 

Mr. Body Board Shorts Novice

1. Lenny Smith

2. Michael Murray

3. Patrick Bishop

 

Physique Women 40+

1. Tracey Routhan

 

Open Shape

1. Kaylee Dalliessi

2. Rhiannon Lelieveld

3. Tylah Flett

 

Masters Athletic 40+

1. Aaron Aitcheson

2. Leigh Routhan

Masters Athletic 50+

1. Brent McKenzie

2. David Elder

Novice Athletic Short

1. Tony Wall

 

Open Athletic Tall

1. Manuel Ropata

 

Figure 40+

1. Delaine Tabb

 

 Figure 50+

1. Maureen Thomas

 

Figure 60+

1. Debe Stewart

 

Teenage Men

1. Connor Warnock

2. Matthew Roxburgh

3. Jack Buchanan

Novice Figure Tall

1. Rebecca Wilkinson

2. Michelle Murphy

 

Open Figure Short

1. Lisa Maxwell

2. Nora Bishop

 

Open Figure Tall

1. Laura Bungard

2. Maria Oliphant-O'Donnell

 

Junior Men

1. Liam Hawley

 

Novice Physique Men Short

1. Dan Pryde

2. Brent Wing

 

Novice Physique Men Tall

1. Ryan Gray

2. Phillip Grey

 

Masters 40+

1. Mike Tabb

Best Male Performance

Connor Warnock

 

Best Female Performance

Lisa Maxwell

 

2019 Top Otago Gym Award

Olympic Gym

CONTACT US

NABBA NZ HEADQUARTERS

 

NABBA HQ

PO Box 535

Palmerston North

 

(06) 356 1570

nabba@inspire.net.nz